parallax background

Terapia Gestalt — dla kogo ten nurt psychoterapii?

Objawy fizyczne stresu
Objawy fizyczne stresu — jak rozpoznać i radzić sobie ze stresem
Radzenie sobie ze stresem
Zdrowe metody radzenia sobie ze stresem
Objawy fizyczne stresu
Objawy fizyczne stresu — jak rozpoznać i radzić sobie ze stresem
Radzenie sobie ze stresem
Zdrowe metody radzenia sobie ze stresem

O tym, czy pacjent wyciągnie z psychoterapii w nurcie Gestalt sto procent, decyduje także jego nastawienie. Przed udaniem się do terapeuty warto nie tylko poznać założenia i dowiedzieć się, na czym polega Gestalt, ale również porównać ten nurt ze swoimi potrzebami. Dla kogo terapia Gestalt będzie doskonałym wyborem?

1. Wybierz psychoterapię Gestalt, jeśli nurtują cię niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby

Jednym z założeń, które stoją u źródeł Gestaltu, jest przekonanie, że podstawowym źródłem problemów człowieka są niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby. Ten rodzaj terapii stworzony jest więc dla osób, które z doświadczeniami z wczesnej młodości łączą własne emocje oraz problemy z nimi. W tym okresie rodzą się w końcu kłopoty z bliskością, blokady w relacjach z innymi ludźmi czy tendencja do wykluczania własnych potrzeb i pragnień.

A na czym polega terapia Gestalt? Jednym z pierwszych zadań psychoterapeuty jest zbudowanie u pacjenta poczucia bezpieczeństwa i bycia akceptowanym bezwarunkowo. Dzięki temu pomiędzy terapeutą a klientem rodzi się więź, która pozwala na przepracowanie problemów sięgających dzieciństwa. Trudne sytuacje z przeszłości przestają takimi być, gdy doświadcza się ich tu i teraz, a nie tkwi w zawieszeniu, bez wsparcia bliskiego i możliwości obrony.

2. Dla kogo jest terapia Gestalt? Dla każdego, kto chce odblokować swój potencjał

Ze względu na fakt, że psychoterapia Gestalt skupia się na teraźniejszości i wzmacnianiu pacjenta, sprawdzi się również w przypadku osób chcących odblokować swój potencjał. Zakłada w końcu, że człowiek po poznaniu i doświadczeniu siebie zdolny jest samodzielnie odnaleźć drogę do rozwiązania swoich problemów. Wpisując się w nurt psychologii humanistycznej, widzi w człowieku niekończący się potencjał do samoaktualizacji i rozwijania talentów.

Budująca relacja między pacjentem a terapeutą staje się w takim przypadku podstawą do tego, aby pokierować własnym losem zgodnie z oczekiwaniami wobec życia. Klient nie tylko zyskuje na nowo zdolność do samoregulacji. Kiedy uświadomi sobie własne potrzeby i zyska pewność, że jest w stanie je spełnić, zacznie to robić także bez wsparcia psychoterapeuty Gestalt i poza zaciszem bezpiecznego gabinetu.

3. Koncepcja pomagająca żyć w teraźniejszości, a nie zamartwiać się przeszłością lub przyszłością

Zaburzenia psychosomatyczne czy zachowania obsesyjno-kompulsywne często mają swoje źródło w braku umiejętności życia chwilą. Jako terapia skoncentrowana na tu i teraz Gestalt dużą rolę przykłada do eliminowania zmartwień osadzonych czy to w odległej przeszłości, czy w potencjalnej przyszłości. W wielu przypadkach wystarczy tylko tyle, aby odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Podejście Gestalt wykracza poza teoretyczne ramy i ciągłe rozpamiętywanie przeszłości, co ułatwia zerwanie z jałowymi przemyśleniami. To samo dotyczy zamartwiania się tym, co jeszcze się nie wydarzyło. Terapeuta lub grupa pomagają pacjentowi radzić sobie z uporczywymi myślami. Umożliwiają to techniki relaksacyjne oraz stopniowe odzyskiwanie panowania nad własnymi reakcjami, płynące z konfrontacji z lękami w warunkach kontrolowanych.

4. Nurt psychoterapii idealny do poznania samego siebie

Gestalt jest metodą, dzięki której naprawdę łatwo poznać siebie. W trakcie procesu terapeutycznego nie bada i nie testuje się swoich przekonań na bazie rozmów. Informacje zwrotne dla pacjenta pochodzą z eksperymentów, w trakcie których domyka się trudne przeżycia, konfrontuje z nimi oraz znajduje alternatywne sposoby reakcji. To olbrzymia dawka informacji na temat tego, jakie możliwości tkwią w człowieku.

Celem terapii jest praca nad własną świadomością. Dotyczy to nie tylko świadomego podejmowania decyzji, ale również dostrzegania wpływu bodźców zewnętrznych na jednostkę. Popularnym dodatkiem do Gestaltu są rozluźniające ćwiczenia fizyczne, praktykowanie jogi czy mindfulness. Dzięki powiązaniu różnych sfer świadomości, a więc dostrzeżeniu wpływu czynników wewnętrznych i zewnętrznych na swoje zachowanie, pacjent jest w stanie dostrzegać swoje realistyczne ja.

5. Psychologia humanistyczna, która ma szansę poprawić jakość twoich interakcji ze światem

Jedną z podstaw założycieli nurtu Gestalt była teoria pola Kurta Lewina, który widział w człowieku istotę znajdującą się w nieustannej interakcji ze środowiskiem. Podczas takiej terapii bodźce z otoczenia nie są ignorowane, lecz przetwarzane. Unikanie ich lub próby wyparcia przestają mieć sens, gdy pacjent odzyskuje kontrolę nad swoimi reakcjami i potrafi dobrze odpowiedzieć na czynniki doprowadzające go do stanów lękowych.

Wspomniana już zdolność do samoregulacji, którą klient nabywa przy pomocy terapeuty, dotyczy właśnie dynamicznych interakcji ze światem. W ujęciu Gestalt reakcje człowieka mogą stać się nieprzewidywalne, ale w dobrym znaczeniu tego słowa. Pacjent nie będzie popadał w jeden schemat, mający swoje źródła w przeszłości i utrwalonym sposobie myślenia o świecie i sobie samym.

Pomoc psychologiczna nie zawsze wystarczy

Lepsze poznanie siebie ułatwia radzenie sobie z trudnymi emocjami. Udział w terapii z tego nurtu niekoniecznie może być jednak dobrym pomysłem w przypadku osób, które borykają się z poważnymi zaburzeniami. Jeżeli w grę wchodzi pacjent leczony farmakologicznie, znajdujący się w ciężkim kryzysie emocjonalnym, wówczas Gestalt to niekoniecznie dobry wybór.

Terapia Gestalt jest dla Ciebie?

SKORZYSTAJ Z KONSULTACJI

Strona ta używa plików cookie, aby poprawić komfort użytkowników. Korzystając z witryny, użytkownik wyraża zgodę na Politykę Prywatności.
Czytaj więcej...