Do najczęściej występujących objaw fizycznych stresu należą:
Jak widać, wachlarz możliwych reakcji organizmu na stres jest całkiem spory. Warto wiedzieć zatem, w jaki sposób ciało ostrzega umysł, że należy zadbać o zdrowie psychiczne.
Pierwszym ważnym sygnałem ostrzegawczym może być nawet tak prozaiczny objaw jak przemęczenie i brak energii. Bardzo często jest to sygnał, który możemy zignorować, uznając go za efekt zmęczenia fizycznego. Jednak jeśli przemęczenie jest tak duże, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie w codziennym życiu, a do tego dochodzą problemy ze skupieniem się, to warto zwrócić na nie uwagę i poradzić się lekarza.
Kolejnym ważnym sygnałem ostrzegawczym mogą być problemy ze snem. Bezsenność może mieć różne przyczyny i nie zawsze jest objawem choroby, ale może być sygnałem, że organizm jest wyczerpany i potrzebuje odpoczynku.
W fazie pierwszej, czyli etapie tak zwanego stresu alarmowego, dochodzi do pobudzenia układu nerwowego i wydzielania się adrenaliny. Jest to normalna reakcja organizmu na sytuacje stresowe i pozwala ona na lepsze radzenie sobie z tym stanem.
W fazie drugiej, nazywanej stresem kortyzolowym, dochodzi do dalszego wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol jest hormonem odpowiedzialnym za regulację metabolizmu oraz nastroju. Wśród objawów fizycznych jego nadmiaru szybko dostrzec można zmiany skórne, takie jak łuszczenie się i przebarwienia, a także nadmierną potliwość.
Standardowym wyznacznikiem niepokojącego wzrostu poziomu kortyzolu we krwi są trudności z zasypianiem lub bezsenność. Wielu pacjentów ma wówczas problemy z wagą. Wysoki kortyzol sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zaniku mięśni.
Organizm wystawiony na długotrwały stres przechodzi do fazy wyczerpania. Wtedy produkcja kortyzolu, hormonu stresu, jest tak duża, że poziom glukozy we krwi utrzymuje się na wysokim poziomie. Efektem tego może być cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca.
Długotrwały stres powoduje też naruszenie równowagi między hormonami płciowymi a kortyzolem. Konsekwencją tego jest zaburzenie gospodarki wapniowej i pojawienie się problemów ze stawami oraz układem nerwowym. W ciele dostrzec można wtedy także nadmierną produkcję kwasu żołądkowego, co prowadzi do wrzodów.
Organizm próbujący poradzić sobie ze stresem szybko wyczerpuje swoje zasoby odpornościowe. Oznacza to narażenie na większe ryzyko wystąpienia infekcji, a także przewlekłych chorób. Standardem są również dolegliwości psychosomatyczne, w tym najpopularniejsze choroby zaliczane do tak zwanej chicagowskiej siódemki:
Oprócz leczenia dolegliwości fizycznych organizm wymaga także odpoczynku i obniżenia poziomu stresu. Do najpopularniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem należą:
Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę i unikać produktów, które nasilają stres. To nie tylko standardowe używki, takie jak kawa, alkohol czy papierosy, ale także spożywane w nadmiarze słodycze. W wielu przypadkach nieodzowna będzie także terapia. Nawet jeżeli przyczyny stresu znikły, psychika potrzebuje czasu, aby dojść do ładu.
2 Comments
[…] z nas przytrafiają się sytuacje, w których organizm wykazuje psychiczne i fizyczne objawy stresu. Nie zawsze wiążą się one z przeżyciami bolesnymi lub konfrontacją z czymś nowym i […]
[…] sesji, podczas których pacjenci uczą się nowych sposobów radzenia sobie z problemami. Jeżeli objawy stresu pojawiają się w reakcji na oczywiste zawirowania życiowe i nie są związane z kwestiami […]