parallax background

Terapia grupowa w leczeniu uzależnień – kiedy się na nią zdecydować?

Terapia współuzależnienia
Terapia współuzależnienia – jak wygląda i dla kogo jest przeznaczona?
Mindfulness
Mindfulness — technika uważności w leczeniu uzależnień
Terapia współuzależnienia
Terapia współuzależnienia – jak wygląda i dla kogo jest przeznaczona?
Mindfulness
Mindfulness — technika uważności w leczeniu uzależnień

Terapia grupowa jest ważną częścią leczenia uzależnień i może być cennym narzędziem pomocy osobom zmagającym się z używkami czy innymi formami uzależnienia. Sesje w grupie dają możliwość podzielenia się doświadczeniami, poznania historii innych osób w podobnej sytuacji, znalezienia wsparcia i wglądu we własne zachowanie. Kto powinien zdecydować się na taką formę leczenia i na czym ona dokładnie polega?

Na czym polega terapia grupowa w leczeniu uzależnień?

Terapia grupowa od dawna jest skutecznym narzędziem w leczeniu uzależnień, ponieważ pomaga osobom w konfrontacji i wspólnym rozwiązywaniu problemów. W sesjach terapii grupowej uczestniczy zwykle od 4 do 10 osób i jeden wyszkolony terapeuta, który ułatwia dyskusję. Często jest nim osoba, która sama zmagała się w przeszłości z nałogiem i teraz wspiera innych swoim przykładem i doświadczeniem.

W okresie zdrowienia z uzależnienia terapia grupowa pozwala osobom pracować nad podstawowymi problemami, które są przyczyną ich zmagań, takimi jak choroby psychiczne, traumy, problematyczne zachowania i nawyki życiowe. Ponadto zapewnia bezpieczne środowisko, w którym można dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, uświadamiać sobie powszechny charakter mechanizmów uzależnienia, budować poczucie własnej wartości i zdrowe relacje z innymi oraz rozwijać zaufanie w ramach sieci wsparcia.

W grupie można nauczyć się strategii rozwiązywania problemów, które można zastosować w szczególnie trudnych momentach, aby zmniejszyć chęć do angażowania się w nałogowe zachowania. Przy leczeniu poważnego uzależnienia od narkotyków w młodym wieku stosuje się często metodą zamkniętych społeczności terapeutycznych, które mają na celu ponowną socjalizację oraz naukę wszystkich umiejętności, w których nabyciu przeszkodził nałóg.

Niezależnie od skali problemu i wieku pacjenta, dowolna forma terapii grupowej może mieć ogromną wartość jako część ogólnego programu leczenia. Jest na ogół pozytywnym czynnikiem, wpływającym na pomyślne wyniki programów wychodzenia z uzależnień.

Leczenie uzależnień podczas terapii grupowej czy indywidualnej?

Proces wychodzenia z uzależnienia może być długą i trudną podróżą, dlatego ważne jest znalezienie podejścia, które będzie najlepsze dla danej osoby. Podczas gdy niektórzy mogą preferować terapię indywidualną, inni mogą odnieść większe korzyści z leczenia w grupie.

Jedno z drugim się zresztą nie wyklucza — w czasie terapii pogłębionej wiele osób decyduje się również na uczestnictwo w meetingach, żeby skuteczniej walczyć z nałogiem. Głęboki wgląd w samego siebie idzie wówczas w parze z budowaniem zdolności komunikacyjnych i otrzymywaniem wsparcia ze strony osób z podobnymi problemami, co może przynieść doskonałe efekty.

Dla wielu osób dużą zaletą terapii indywidualnej jest spersonalizowane podejście z dostosowanymi strategiami pokonywania problemów związanych z uzależnieniem, takich jak zachcianki i czynniki wyzwalające. Dla kogoś, kto nie czuje się komfortowo, mówiąc o swoich słabościach przy innych, ten poziom prywatności może być korzystny.

Ostateczna decyzja między terapią grupową a indywidualną powinna być oparta na tym, co jest najlepsze dla danej osoby. Celem jest dostarczenie narzędzi niezbędnych do długotrwałego powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia. Niezależnie od tego, jakie podejście zostanie wybrane, powinno ono przynieść korzyści osobie dążącej do trzeźwości.

Korzyści z terapii grupowej w leczeniu uzależnień i zagrożenia z nią związane

Terapia grupowa oferuje wiele korzyści, w tym możliwość zapewnienia wsparcia społecznego i zachęty, uczenia się na podstawie doświadczeń innych, identyfikacji z osobami, które zmagają się z podobnymi problemami, a także ćwiczenia nowo nabytych umiejętności w bezpiecznym środowisku. Dla osób szukających pomocy w leczeniu alkoholizmu czy innych uzależnień może to być istotna forma opieki, pomagająca im skonfrontować się z czynnikami wyzwalającymi, uzyskać lepszy wgląd we własne zachowanie i postawy oraz opracować strategie radzenia sobie z problemem poprzez dialog. Co więcej, terapia grupowa może zmniejszyć poczucie izolacji, którego często doświadczają osoby w trakcie leczenia.

Chociaż ten rodzaj terapii jest zazwyczaj bezpieczny i skuteczny, kiedy prowadzą ją wyszkoleni specjaliści, istnieją pewne potencjalne zagrożenia. Można do nich zaliczyć narażenie na bardziej zniechęcające historie i nieodpowiedni język, które niekoniecznie są odpowiednie dla wrażliwych osób w trakcie zdrowienia.

Problemem może być także zbytnie angażowanie się we wspierające interakcje, które ostatecznie stają się relacjami współzależnymi. Członkowie grupy muszą też pamiętać o granicach grupy i umowach o poufności, aby zapewnić, że pozostanie ona bezpieczną przestrzenią, jeśli chodzi o ochronę prywatności członków.

W ostatecznym rozrachunku należy się dobrze zastanowić, zanim podejmie się tego rodzaju terapię w ramach dostosowanego do potrzeb programu leczenia uzależnień prowadzonego przez certyfikowanych specjalistów. Jeśli jednak jest ona prowadzona prawidłowo, zalety znacznie przewyższają potencjalne zagrożenia.

Czy na terapię grupową powinni trafić również bliscy uzależnionego?

Kiedy ktoś zmaga się z uzależnieniem, wywiera to znaczący wpływ na jego relacje i osoby mu najbliższe. Członkowie rodziny osoby uzależnionej mogą potrzebować dodatkowego doradztwa i wsparcia. Z tego powodu wiele ośrodków leczenia oferuje terapię grupową jako część programu zdrowienia, umożliwiając rodzinom wzajemne wspieranie się w emocjonalnych i trudnych chwilach.

Co więcej, według wielu specjalistów dla rodzin osób uzależnionych terapia współuzależnienia jest wręcz koniecznością, gdyż jednym z najczęstszych następstw współuzależnienia jest poczucie izolacji oraz zamknięcie na świat zewnętrzny.

Uczestnictwo w terapii grupowej może pomóc członkom rodziny w zrozumieniu ich własnych uczuć związanych z walką z nałogiem bliskiej osoby. Jeżeli decydują się na wspieranie jej oraz walkę o relację, zapewnia bardzo potrzebną empatię i zrozumienie wobec problemów, z którymi mierzy się osoba w procesie terapeutycznym. Jednocześnie sami liczyć mogą na zrozumienie ze strony innych rodzin przechodzących przez podobne doświadczenia.

Terapia grupowa w leczeniu uzależnień — podsumowanie

Terapia grupowa jest skuteczną formą leczenia uzależnień, która oferuje pacjentom wiele korzyści. Ważne jest, aby rozważyć wszystkie czynniki, kiedy decydujesz, czy ten rodzaj terapii stanowił będzie dla ciebie odpowiednie wsparcie. Może być w końcu potężnym narzędziem w walce z uzależnieniem, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Tak jak w przypadku każdej decyzji dotyczącej leczenia uzależnień, pamiętaj, żeby skonsultować się z profesjonalistą i ustalić, jaka forma leczenia będzie najlepsza.

Zastanawiasz się czy terapia grupowa to dobre dla Ciebie rozwiązanie?

SKORZYSTAJ Z KONSULTACJI

Strona ta używa plików cookie, aby poprawić komfort użytkowników. Korzystając z witryny, użytkownik wyraża zgodę na Politykę Prywatności.
Czytaj więcej...