parallax background

Terapia pogłębiona w leczeniu uzależnień

Uzależnienie od narkotyków
Uzależnienie od narkotyków – jak je wyleczyć?
Mechanizmy uzależnienia
Mechanizmy uzależnienia – jak je rozpoznać i bronić się?
Uzależnienie od narkotyków
Uzależnienie od narkotyków – jak je wyleczyć?
Mechanizmy uzależnienia
Mechanizmy uzależnienia – jak je rozpoznać i bronić się?

Terapia pogłębiona, nazywana także terapią długoterminową, jest jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych w leczeniu uzależnień. Dzięki niej pacjent może uzyskać głębokie zrozumienie swojego problemu i skutecznie nad nim pracować, aby w końcu odzyskać równowagę emocjonalną i ponownie cieszyć się życiem bez nałogu. Dowiedz się, ile powinna trwać i czego się po niej spodziewać.

Co to jest terapia pogłębiona?

Terapia pogłębiona to terapia długoterminowa, która opiera się na głębokiej pracy terapeutycznej z pacjentem nad jego problemami i trudnościami. Skupia się na wyjaśnieniu mechanizmów rządzących uzależnieniem oraz tymczasowym utrzymaniu abstynencji od substancji psychoaktywnej. Przez cały czas terapii pogłębionej terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć jego tok myślenia oraz głębsze przyczyny problemów.

W trakcie terapii pogłębionej pacjent współpracuje z terapeutą, aby uzyskać głębsze zrozumienie swojego nałogu i nauczyć się radzić sobie z trudnymi emocjami. W miarę postępów terapii pacjent nabiera motywacji do dalszej pracy oraz świadomości tego, jak odzyskać równowagę i cieszyć się życiem bez nałogu. Przynosi trwałe rezultaty w przypadku osób, które są gotowe na gruntowną pracę nad sobą i rozpoczęcie długotrwałego procesu zmian.

Czy w leczeniu uzależnień terapia długoterminowa jest konieczna?

Po pierwszych tygodniach trzeźwości pacjent ulec może iluzji, że terapia nie jest już niezbędna. Osobom uzależnionym zdarza się czasami myśleć, iż sama wstrzemięźliwość wystarczy i nie ma potrzeby zagłębiania się w meandry własnej psychiki. Nie dostrzegają, że za sięganiem po używki stoją złożone przyczyny. Tym bardziej muszą więc w pełni rozpoznać i zrozumieć mechanizmy rządzące zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Konieczność rozwiązania pewnych problemów bywa przytłaczająca. Chęć ucieczki od ich źródeł jest zrozumiała, zresztą to ona popycha często osoby uzależnione w szpony nałogu. Dlatego podczas odwyku oraz terapii krótkoterminowej lekarze oraz terapeuci powinni uświadomić pacjentowi, jak ważna jest dla niego dalsza praca nad sobą. Muszą znaleźć sposób na pokazanie, że to jedyna droga do uzyskania odporności psychicznej oraz trwałej trzeźwości.

Ile trwa terapia pogłębiona?

Terapia pogłębiona może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń terapeuty. Program terapeutyczny ustalany jest zazwyczaj po kilku pierwszych sesjach, gdy wiadomo już, jakie cele stawia przed sobą osoba uzależniona i jakie wyzwania przed nią stoją.

O końcu terapii długoterminowej terapeuta informuje pacjenta na kilka miesięcy przed jej zakończeniem. Daje mu w ten sposób czas na przygotowanie się do nowej fazy życia, jaką będzie samodzielna egzystencja. Uzależniony oswaja się dzięki temu z myślą, że terapia dobiega końca i będzie mógł w pełni korzystać z efektów swojej pracy. Zyskuje też umiejętności, które pomogą mu utrzymać długoterminową trzeźwość.

Jakie cele można osiągnąć w terapii pogłębionej?

Terapia pogłębiona może przynieść wiele korzyści, jeśli chodzi o leczenie uzależnień. Dzięki niej pacjent może:

  • rozwijać świadomość i motywację do dalszej terapii,
  • głębiej zrozumieć mechanizmy rządzące nałogiem oraz jego konsekwencje,
  • nabywać umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami,
  • umieć cieszyć się życiem bez używek,
  • nauczyć się asertywności i zdrowego wyrażania negatywnych emocji,
  • uporać się z poczuciem winy oraz wstydem,
  • umocnić poczucie własnej wartości i zbudować realistyczny, pozytywny obraz swojej osoby,
  • odważnie podejmować wyzwania, którym sprosta dzięki wsparciu terapeuty.

Do osiągnięcia tych celów potrzebne jest oczywiście zaangażowanie ze strony pacjenta. Praca terapeutyczna obejmuje bowiem szeroki zakres aspektów życia osoby uzależnionej, w tym jej codzienność, relacje z bliskimi i rodziną oraz pracę nad trudnościami czy stanem emocjonalnym. Po stronie specjalisty leży prowadzenie procesu w taki sposób, aby pacjent widział postępy i nie zrażał się do długotrwałego wysiłku.

Terapia dla par i terapia rodzinna

Problem z używkami nie dotyczy najczęściej wyłącznie osoby uzależnionej. Zazwyczaj jej bliscy i najbliżsi znajdują się w kręgu osób, które cierpią z powodu stanu emocjonalnego oraz zachowań pacjenta. Sami potrzebują zatem pomocy, a jednocześnie ich pomoc jest bezcennym wkładem w proces zdrowienia. Terapia dla par i terapia rodzinna to idealne rozwiązania, które pozwalają zrozumieć mechanizmy rządzące relacjami w takim środowisku oraz je uleczyć.

Terapia dla par polega na spotkaniach terapeutycznych, podczas których terapeuta i para pracują nad relacjami oraz zrozumieniem problemów. Pacjenci uczą się komunikacji, podejmowania decyzji i sposobów radzenia sobie z trudnościami. Terapia rodzinna jest zaś formą terapii grupowej, podczas której terapeuta prowadzi terapię całej rodziny w celu lepszego porozumienia się jej członków oraz poprawy relacji.

W obu przypadkach włączenie najbliższych do terapii długoterminowej jest metodą skuteczną, zwłaszcza jeśli chodzi o budowanie motywacji do wytrwania w trzeźwości. Ma to również znaczenie dla terapeuty. Pozwala bowiem na pełniejszą analizę relacji osoby uzależnionej oraz sposobu, w jaki reaguje na bodźce społeczne. Dzięki temu terapeuta ma większe pole manewru, aby pomóc pacjentowi rozwiązać trudności i podnieść jakość jego życia.

Co dalej po terapii pogłębionej?

Niezależnie od tego, ile terapia pogłębiona trwa oraz jakie efekty przynosi, należy podkreślić, że celem nie jest leczenie tymczasowe. Jej zadaniem jest wspieranie osoby w powrocie do pełnego i samodzielnego życia bez nałogu, w którym regularne spotkania ze specjalistą nie są potrzebne. Uzależnienie od relacji terapeutycznej może być szkodliwe, gdyż trudno wyobrazić sobie możliwość przeprowadzenia leczonego przez terapeutę przez całe życie.

Konieczność zakończenia terapii pogłębionej nie oznacza jednak, że pacjent musi do końca życia radzić sobie sam. W wytrwaniu w trzeźwości mogą pomagać grupy wsparcia, gdzie uzależnieni nie tylko dzielą się swoimi życiowymi wątpliwościami, ale także pomagają innym osobom z podobnymi doświadczeniami i problemami.

Koniec terapii długoterminowej nie oznacza też końca samorozwoju. Rozwijanie umiejętności nabytych podczas spotkań z terapeutą to źródło satysfakcji, które pomoże osobie uzależnionej łatwiej sobie radzić na co dzień i cieszyć się każdym dniem bez nałogu.

Jeżeli zainteresował Cie temat terapii pogłębionej

SKORZYSTAJ Z KONSULTACJI

Strona ta używa plików cookie, aby poprawić komfort użytkowników. Korzystając z witryny, użytkownik wyraża zgodę na Politykę Prywatności.
Czytaj więcej...