parallax background

Czy marihuana uzależnia? 10 faktów i mitów

Przyczyny uzależnień wśród młodzieży
Przyczyny uzależnień wśród młodzieży
Cechy osoby wspoluzaleznionej
Cechy osoby współuzależnionej — czy jestem jedną z nich?
Przyczyny uzależnień wśród młodzieży
Przyczyny uzależnień wśród młodzieży
Cechy osoby wspoluzaleznionej
Cechy osoby współuzależnionej — czy jestem jedną z nich?

Wokół konopi indyjskich oraz ich wpływu na zdrowie psychiczne narosło w ostatnich latach sporo mitów. Wiele z nich związane jest ze społeczną zmianą w odbiorze tego narkotyku, w pewnych sytuacjach mogącego być stosowanym jako lekarstwo. Warto zatem poznać odpowiedź na pytanie, czy marihuana uzależnia, i w jakim stopniu to czyni.

Czy marihuana uzależnia? 5 faktów

Poznaj 5 faktów na temat uzależnienia od marihuany.

1. Od marihuany można się uzależnić

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów dotyczących marihuany jest ten, że jako środek psychoaktywny nie uzależnia. Jest to jednak jak najbardziej realne zagrożenie, szczególnie w przypadku młodych użytkowników. Może objawiać się poprzez trudności w kontrolowaniu ilości użytkowanej marihuany, robieniem tego często i nadmiernie, a także pojawieniem się objawów abstynencyjnych po przerwaniu jej używania. Osoby uzależnione mogą mieć trudności z ograniczeniem lub zaprzestaniem palenia, mimo że są świadome skutków ubocznych. Mogą też doznawać problemów w sferze społecznej, rodzinnej, zawodowej i akademickiej.

2. Marihuana nie uzależnia każdego

>Istnieją badania, według których nawet do 30% użytkowników marihuany jest od niej uzależnionych (Hasin et al. 2015), według innych prawdopodobieństwo uzależnienia sięga 10% i jest znacząco mniejsze niż w przypadku nikotyny czy kokainy (Lopez-Quintero et al. 2011). U osób, które zaczynają używać marihuany w młodym wieku, ryzyko to jest jeszcze większe.

3. Użytkownicy marihuany mogą doświadczać objawów odstawienia

To właśnie objawy odstawienia sprawiają, że tak trudno jest ograniczyć lub zaprzestać palenia, nawet mimo świadomości problemów wynikających z jej spożywania. Wśród częstych symptomów znajdują się zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem i apetytem oraz bóle głowy. U niektórych osób mogą wystąpić również stany lękowe.

4. Regularne spożywanie marihuany buduje tolerancję

Faktem jest również to, że częstsze palenie oznacza rosnącą potrzebę coraz większych dawek, aby osiągnąć te same efekty. W oczywisty sposób prowadzi to do zwiększania spożycia, a w konsekwencji do uzależnienia. Problemy z tym związane wykraczają zresztą poza psychikę, doprowadzając chociażby do problemów trawiennych czy niszcząc płuca.

5. Marihuana pogarsza funkcjonowanie społeczne

Chociaż popkulturowy obraz palacza marihuany przedstawia go jako wyluzowanego człowieka żyjącego w zgodzie z naturą i innymi ludźmi, w rzeczywistości jest on daleki od prawdy. Osoby, które regularnie spożywają marihuanę, mają tendencję do unikania tworzenia mocnych więzi z przyjaciółmi czy rodziną. Ze względu na uciekanie od rzeczywistych emocji, nie są też w stanie poprawnie interpretować interakcji z innymi. To czynniki, które mogą zakłócić normalne relacje międzyludzkie.

Szkodliwe mity na temat uzależnienia od marihuany

Równie ważne jak wykazanie, że marihuana uzależnia, jest też rozprawienie się z kilkoma powszechnymi mitami.

1. Marihuana nie jest narkotykiem

Mimo iż cytowane już badania wykazały, że marihuana nie jest tak uzależniająca jak papierosy czy kokaina, nadal pozostaje narkotykiem. Nie zmienia tego fakt, że jej psychoaktywny składnik (THC) ma również właściwości medyczne. Takie stwierdzenie dotyczyć może też wielu innych narkotyków.

2. Palenie marihuany jest nieszkodliwe dla zdrowia fizycznego

Palenie marihuany może powodować problemy z oddychaniem, a także choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Naukowcy twierdzą, że używanie marihuany w celach leczniczych prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla płuc w przypadku małych dawek, ale nie zostały jeszcze ustalone limity. Spożycie rekreacyjne, szczególnie w przypadku osób uzależnionych i mających problem z limitowaniem.

3. Marihuana nie powoduje zaburzeń zdrowia psychicznego

O ile wpływ nadmiernego spożywania marihuany na funkcjonowanie społeczne nie ulega wątpliwości, nie wszyscy wierzą, że jest ona w stanie powodować zaburzenia zdrowia psychicznego. Tymczasem może powodować zmiany w percepcji, a także zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak depresja, stany lękowe i psychotyczne. Marihuana może również prowadzić do stanów paranoicznych i napadów paniki.

4. Osoby palące marihuanę są bardziej wyluzowane

Niektórzy twierdzą, że palenie marihuany może pomóc ludziom stać się bardziej wyluzowanymi i zrelaksowanymi. O ile może być to prawda w przypadku rekreacyjnych użytkowników, należy pamiętać, że wiąże się to z dokładnie takimi samymi zagrożeniami emocjonalnymi, jak w przypadku alkoholu. O wyluzowaniu nie ma też mowy w przypadku osób uzależnionych, które regularnie nie dostarczają organizmowi substancji psychoaktywnej. Dotyczyć może ich cała gama niekomfortowych stanów, które wiążą się z oddziaływaniem marihuany na zdrowie psychiczne.

5. Palenie marihuany jest dobrym sposobem na relaks

Ze względu na przebadane i udowodnione w wielu badaniach działanie THC, z pewnością uznać można marihuanę za skuteczny sposób na osiągnięcie krótkotrwałej relaksacji. Nie oznacza to jednak automatycznie, że to metoda dobra. Powodów, żeby znaleźć zdrowszy i bardziej rozwijający sposób na wytchnienie, wymieniliśmy już wystarczająco dużo!

Palenie marihuany wymyka się spod kontroli?

SKORZYSTAJ Z KONSULTACJI ZOBACZ OFERTĘ

Strona ta używa plików cookie, aby poprawić komfort użytkowników. Korzystając z witryny, użytkownik wyraża zgodę na Politykę Prywatności.
Czytaj więcej...