parallax background

Przyczyny uzależnień wśród młodzieży

Metody leczenia uzależnień
Metody leczenia uzależnień
Czy marihuana uzależnia?
Czy marihuana uzależnia? 10 faktów i mitów
Metody leczenia uzależnień
Metody leczenia uzależnień
Czy marihuana uzależnia?
Czy marihuana uzależnia? 10 faktów i mitów

Poznanie szerokiego spektrum przyczyn uzależnień wśród młodzieży jest bardzo ważne. Bez tej wiedzy łatwo wpaść w pułapkę odwoływania się nie do tych problemów, które rzeczywiście powodują zbytnie przywiązanie do używek. Dowiedz się, jakie czynniki mogą doprowadzić dojrzewającego człowieka do nałogu, aby wskazać mu lepszą drogę i zachęcić do udania się na terapię.

Dla uzależnionego człowieka używki stają się sposobem na regulowanie emocji

Młodzież często używa używek, aby regulować emocje. Narkotyki i alkohol są najczęstszymi substancjami stosowanymi w tym celu. Na krótką chwilę mogą w końcu pomóc w zmniejszeniu lęku lub stresu, a także w poprawie samopoczucia. Jest to jednak złudne wrażenie — zduszenie przeżywanych emocji, których w wieku nastoletnim odczuwa się naprawdę wiele, wcale nie powoduje ich zaniku.

Co więcej, poprzez takie działanie młody człowiek traci okazję do zrozumienia wpływu swoich stanów emocjonalnych na swoje czyny. Jeżeli przeżywa jakieś problemy, nie potrafi ich zrozumieć i świadomie przeżyć. To najprostsza droga do uzależnienia. Dlatego ważne jest, aby młodzież korzystała z innych sposobów radzenia sobie z lękiem i ze stresem.

Używki mogą być nietrafionym sposobem na zaspokajanie potrzeb

Kolejną przyczyną uzależnień wśród młodzieży jest dostrzeganie w używkach czy uzależniających zachowaniach sposobu na zaspokajanie swoich potrzeb. Wbrew pozorom nie dotyczy tylko pragnień o orientacji czysto hedonicznej: natychmiastowego wprawienia w nastrój rozbawienia, ekscytacji czy poprawienia nastroju i wprowadzenia do dobrej zabawy. Podobnie jak w przypadku dorosłych, alkohol, narkotyki czy nawet gry komputerowe mogą stanowić dla nastolatka wygodny i łatwo dostępny środek relaksu, gdy chce się po prostu odprężyć. Nie potrafiąc znaleźć innego sposobu, mogą sięgać po nie częściej i częściej, wpędzając się w uzależnienie.

Co więcej, wpadaniu w uzależnienia sprzyjać może też chęć zaspokojenia potrzeb społecznych. Jeżeli w grupie rówieśniczej alkohol czy narkotyki są normą, ich spożywanie może wydawać się młodej osobie zupełnie naturalnym sposobem na dołączenie do grupy. Z tą kwestią naturalnie wiąże się presja rówieśnicza, ale nie musi być ona wyrażana wprost, w formie aktywnego namawiania do sięgnięcia po używki.

Spożywaniu używek sprzyja presja. Nie tylko rówieśnicza

Młodzi ludzie często szukają akceptacji wśród rówieśników. Często sięgają po uzależniające substancje czy uczestniczy w niebezpiecznych rozrywkach, aby sprostać oczekiwaniom grupy. Co istotne, nie muszą być one wyrażane wprost. Często chodzi tu o poczucie niedopasowania i zagubienia, które wraz ze spożyciem używek zanika — nawet jeśli spowodowane jest to duszeniem emocji, a nie faktyczną reakcją rówieśników.

O znaczeniu presji w rozwoju uzależnień wśród młodzieży warto mówić też w kontekście relacji nastolatków z rodzicami. Jeżeli mają oni wobec swoich dzieci spore oczekiwania, powinni zdawać sobie sprawę, że nie pozostaje to bez wpływu na psychikę. Poczucie, że nie zaspokaja się tych ambicji, prowadzi do utraty motywacji, a ciężka praca nad ich spełnieniem bywa wycieńczająca. Nakładając na dziecko presję, koniecznie trzeba wyposażyć go także w umiejętności radzenia sobie z nią.

Przyczyną uzależnień wśród młodzieży jest też polska kultura picia

Na wszystkie wymienione czynniki nakładają się dodatkowo kulturowe wzorce. Dzieci i młodzież od najmłodszych lat wystawione są na komunikaty, które ukazują używki jako dobre rozwiązanie na wiele z problemów zarysowanych powyżej. Często obserwują to również w praktyce, nie zdając sobie sprawy, jakie potencjalne zagrożenia wiążą się z czerpaniem radości, spokoju czy poczucia przynależności do grupy z używek.

Na polską kulturę picia rodzice nie mają wpływu. Trudno izolować dziecko od przekazów marketingowych oraz obrazów społecznych. Istotne jest zatem wskazywanie młodzieży alternatyw oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych oraz wzmacnianie emocjonalne. Samo mówienie jednak nie wystarczy, bo przykład idzie z góry. Jeżeli kilka dni po pogadance widzi się autorów wykładu postępujących w całkowitej sprzeczności do swoich słów, nie pomaga to w uwierzeniu w nawet najbardziej przekonujący tok rozumowania.

Czujesz, że masz problem z uzależnieniem?

SKORZYSTAJ Z KONSULTACJI ZOBACZ OFERTĘ

Strona ta używa plików cookie, aby poprawić komfort użytkowników. Korzystając z witryny, użytkownik wyraża zgodę na Politykę Prywatności.
Czytaj więcej...